Balıkesirspor Baltok altyapısında göreve başlayan Can Cangök hedeflerinin küçük yaşlardan itibaren sporcuları A takıma hem mental hem de fiziksel olarak yetiştirmek olacağını söyledi.

ALTYAPININ KAPTANI CAN HOCA

Kulüp Başkanı Mustafa Bahçeci Can Cangök’ün altyapı sorumluluğunu kabul etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bahçeci altyapıdan her yıl 2-3 oyuncunun A takıma alınması için çalışmaları destekleyeceklerini bildirerek şunları söyledi:

“7 Mayıs’taki kongremizde bu görev bana ve yönetimimize verildiği zaman konuşmalarımda bazı noktalara dikkat çekmiştim. Bu noktalardan bir tanesi de altyapısıydı. Kulübün kalıcı mali gelirleri, altyapı orada değindiğim noktalardan bir tanesiydi. Bugün de değindiğimiz ikinci ana noktamız Balıkesirspor’un altyapısıyla ilgili aldığımız kararı sizlerle paylaşıyoruz. Can Cangök Hocamızla anlaştık. Can Cangök ile tanıştığımız o günden bu güne kadar kendisinin Balıkesir ve Balıkesirspor sevgisini yakinen bilen birisiyim. Bugün de Allah nasip etti, bugün de başkan olarak Can Hocamla çalışacağız.

 

Altyapı tamamıyla Can Hoca’ya emanet ediyoruz. Altyapıda hayırlı çok güzel gelişmeler olacağını biliyorum. Onu da zaten Can Hoca’dan istedik. Dedik ki bizim altyapımızda Türkiye’de altyapısı çok güçlü olan ve örnek teşkil eden kulüplerimiz var, bizim Balıkesirspor’un ismi de o kulüplerle birlikte anılsın. Balıkesirspor’da A Takımda her sene ben senden iki tane kadroya girecek şekilde topçu almak istiyorum, bu topçuları bize vereceksin. Bu şekilde altyapıyı planlayacağız ve altyapımız bu doğrultuda faaliyetlerine devam edecek dedim. Kendisinde o heyecanı gördüm ve anlaştık. Aramızda hiçbir pürüz yok. Zaten kendisi de ben Balıkesirliyim, Balıkesir çocuğuyum, Balıkesirspor benim önceliğim dedi, bizi üzmedi sağ olsun. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Altyapının kaptanı Can Hocamız.”

******

İYİ KARARLAR VERMEKZORUNDAYIZ

Balıkesirspor Altyapı sorumluluğuna getiren Can Cangök ise yönetimin kendisine duyduğu güveni boşa çıkarmayacağını söyledi. Cangök şunları kaydetti:

“Bu gurur benim için çok önemli. Kulüp başkanımız ve yöneticilerimizin bana verdiği değer, sizlerin bana verdiği destek bu işin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Balıkesirspor adına Balıkesir çok büyük potansiyeli olan bir yer. Kendi oyuncularımızı kendimiz yetiştirmek açısından da çok önemli bir yerdeyiz. Ben de başkanımızın ve yönetim kurulu ağabeylerimizin verdiği değere layık olmaya çalışacağım. Balıkesirspor’un altyapısını en iyi şekilde nasıl geliştiririz diye çaba harcayacağız. Önümüzde Türkiye’de ve dünyada önemli örnekleri var ve bunları çok iyi takip edeceğiz. Günümüz teknolojisine uygun kendi çocuklarımızı nasıl yetiştiririz onun için iyi kararlar vermek zorundayız. Bu iş gönül işi, hep beraber faydalanmalıyız bu işten, hepimiz destek olmalıyız. Çocuklar hepimizin çocukları. Sizlerden de bana bugüne kadar verdiğiniz profesyonel takımdaki desteği, altyapıda da vereceğinizden hiç şüphem yok. Yani öncelikle başkanıma bu güvenden dolayı çok teşekkür ediyorum.

BALIKESİRSYOR DENİNCE AKAN SULAR DURUR

Balıkesirspor denince benim gözümde her şey birinci plandadır. Ben de elimden geleni; yanımda çalışacak ekip arkadaşlarımla birlikte Balıkesirspor’dan yetişecek genç çocukları en iyi seviyede A Takıma hazırlamak olacak. Onları A Takıma mental ve fiziksel olarak en iyi şekilde gelmelerini sağlamak için elimizden geleni arkadaşlarımızla birlikte yapacağız. Önümüzdeki yapılanma sürecinde bilhassa ben önümüzde beş senelik bir süreç görüyorum. Yani Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında buradan 3-5 tane oyuncuyu bir şekilde çıkarmalıyız. Bu yönetiminde ben sağlıklı bir biçimde oralara geleceğini inanıyorum. Buna inandığım ve hissettiğim için hiç tereddütsüz altyapıya geçtim. Bu konuda belki farklı düşünenler vardır. İşte Can Hoca PTT 1.Lig’de hocalık yaptı diyebilirler. Ben öyle görmüyorum. Balıkesirspor’un her kademesi benim için değerlidir.

KENDİ MEMLEKETİMİZİN ÇOCUKLARINA DEĞER VERMELİYİZ

Bu saatten sonra kendi memleketimizden yetişecek çocuklara çok daha değer vermemiz gerektiğine inananların en başında ben geliyorum. Çünkü bende bu takımın altyapısından yetiştim. Daha farklı isimler yetiştirmeliyiz. Son dönemde işte Furkan olsun, Uğur Aygören olsun, Oğuzhan Çapar olsun PTT 1. Lig’de forma giyen oyuncularımız. Bunlara emeği geçen antrenör arkadaşlarımız var. Daha önceki dönemlerde de Egemen Korkmaz, İlhan Eker, Olcan Adın gibi Süper Lig görmüş oyuncular kalitelerini her yerde ispat ettiler. O çocuklarımızdan da bir şekilde geri dönüş olarak faydalanmalıyız bence. Ama yeni Oğuzhan Çapar’lar, Uğur Aygören’ler katmak zorundayız. Furkan’ları daha fazlalaştırmak zorundayız. Artık kulüplerin önü ekonomik olarak şartlar gittikçe ağırlaşıyor. Onun için oyuncuyu kendimiz yetiştirmekten başka çaremiz yok diye düşünüyorum. En azından bir profesyonel takımda içeride 8-10 tane kendi çocuğumuz olursa, işlerimizin çok daha kolay olacağını, yönetilmenin daha kolay olacağına inananlardanım. Bilindiği gibi Süper Lig’de olsun, PTT 1. Lig’de olsun, futbolcu maliyetleri Türkiye’de çok yüksek. Yani bu da kendimizin oyuncu yetiştirmekten geçiyor.

BENİ BU GÖREVE LAYIK GÖRENLERE TEŞEKKÜRE DİYORUM

Buna herkesin katkı sağlayacağından; ilk başta Büyükşehir Belediye Başkanımızın her zaman destekleri oldu, olmaya da devam edeceğine inanıyorum. Onun için hep destek vererek Balıkesirspor’u güzel bir yerlere taşımak zorundayız. Gerçekten son dönemlerde gördüğüm en dirayetli yönetimlerden bir tanesi iş başına geldi. Mutlaka bundan evvel çalışanlar da Balıkesirspor için ellerinden geleni yaptılar, yapmaya da devam edeceklerdir. Ama çok eskiden tanıdığım insanlar var. Onlarla beraber hareket ederek A takımımıza da destek olacağız. Bu konuda hiçbir şüphemiz yok. Sağ olsunlar Balıkesirspor’a yardım edecek en iyi insanlardan birisi olarak sportif anlamda gördükleri için başkanımıza ve yönetim kurulu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

UFAK YAŞTAKİ ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRMELİYİZ

Altyapıda benim düşüncem şu: Geçen sene başarılı olmuş U-21 takımı var. Ama U-21 yaş grubuna gelene kadar orada rakibimiz Beşiktaş’ta mesela birçok 1999-2000-2001 doğumlu çocuklar vardı. Yani yaşta biraz 3 yaş fark vardı. Bunu başkanım da fark etti. Ama başarıyı asla gölgelemek için konuşmuyorum. Biz de oralarda 17-18-19 yaş gruplarıyla mücadele edebilseydik. Çünkü artık 17-18 yaşına gelmiş çocuğun A takım seviyesinde olması lazım. Artık herkes bunu kovalıyor. 17 yaşında Milli Takımda oynayan oyuncular var.  Yani bizim 21’li yaşları başarı olarak görmememiz lazım. Bizim de oralara daha erken doğumlu çocukları atmamız lazım diye düşünüyorum. Tabi ki başarı her zaman başarıdır. Ama bence amaç yarışmadan ziyade yetiştirme olmalı. Zaten yetiştirdikten sonra oyuncu kendiliğinden yarışacak duruma gelecektir. Bence önceliğimiz yetiştiricilik olmalı. Bilhassa 8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18 yaşına kadar oyuncuyu mutlaka A takım seviyesine hem mental he m de fiziksel açıdan getirmeliyiz diye düşünüyorum. Bunun altyapısı Balıkesirspor’da var, eksiklerimizde mutlaka var. Ama o eksikleri başkanımızla, şehrimizin ileri gelenleriyle, bürokratlarıyla, iş adamlarıyla ön ayak olunarak giderilecektir. Saha eksiklerimiz var. Genç takım ve altyapılarda tesis eksiklerimiz var. Başkanımız ve yöneticilerimiz onunla alakalı zaten adım atıyorlar. Yani altyapının üst tarafındaki başarı önemli başarıdır. Ama daha aşağıya yatırım yaparsanız üst taraflarda başarı mutlaka gelecektir. Onun için daha ufak yaştaki çocukları iyi eğitmeliyiz. Onların beslenmesine katkı sağlamalıyız. Futbola artık kırsal kesimden gelen çocuklar daha meraklı bu işe. Onun için o çocuklara daha sahip çıkmalıyız. Gerekirse okumalarını desteklemeliyiz. Yeteneğini tespit ettikten okumalarını da kulüp olarak, şehir olarak vermeliyiz de ancak o zaman kazanalım.

750 SPORCUYA ULAŞTK

Balıkesirspor’un mutlaka bir altyapı ekibi vardı. Spor okulları için, bilhassa küçük yaş grupları için beden eğitimi öğretmenlerinden takviye yaptık. Son iki seneyi atlayalım, ondan önceki 5-6 yıllık dönemde Balıkesirspor’un altyapısı birazcık boşaldı. Geçen sene birazcık değer verildi, bir şeyler yapıldı. Bu sene de üstüne koyarak spor okullarına yaklaşık 750’ye yakın öğrenci var. Bunun yaklaşık 270 tanesi kışın da spor okullarına devam eden öğrenciler. Yani mutlaka bunların içerisinden 3-5 tane oyuncu bulmak zorundayız, en iyisini yakalamak zorundayız. Tabi hepimizin gözleri orada olacak. Hocalarımız benim yanımda, ekibimde çalışan çocuklarda vardı, kulübümüzün altyapısında çalışan hocalarda vardı. Yani çok değişiklik yok. Biraz daha titiz davranacağız. Biraz daha gözümüz üzerlerinden eksik olmayacak. Biraz daha aileleriyle irtibatımızı farklı kuracağız. Yani Balıkesirspor’un bu konuda mesafe kat etmesi gereken çok şey var.”