Mahalle Muhtarları ile bir araya gelen Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı düzenlediği kahvaltıda muhtarları ağırladı. Kahvaltı etkinliğinde Ak Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, Altıeylül İlçe Başkanı Ayhan Atahan da hazır bulundu. Düzenlenen toplantıda kırsal ve merkez mahallelerin sorunları masaya yatırıldı.

 

AŞKLA ŞEVKLE ÇALIŞTIK

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“3,5 yıldır Zekai Kafaoğlu başkanımızın önderliğinde birlik beraberlik içerisinde aşkla, şevkle bu ilçeye hizmet etmeye gayret ettik. Bu süre içerisinde 1 milyon 200 bin metrekare kilitli parke taşı yapmışız. 50 bin metrekare çim, 50 adet yeşil alan düzenlemesini merkezde yapmışız. Kırsal alanda 75 adet çocuk parkı, 25 adet fitnes aletleri, 15 bin metre asfaltlama, 4 adet düğün salonu, 4 adet halı saha, 15 adet muhtarlık tadilatı yapmışız. İnşallah yine aynı aşkla, aynı şevkle 2018 yılında Zekai Başkanımızın destekleriyle 1’e 5 katarak Altıeylül’de en güzel hizmetleri beraber yapmak için gayret içerisinde olacağız.”

ALGEM’LE İHTİYAÇ SAHİBİ KİMSE KALMAYACAK

Başkan Hasan Avcı ilçe sınırları içinde ihtiyaç sahibi olanların kendilerine iletilmesi için muhtarlara talimat verdi. Avcı, “Belediyecilik deyince, belediyeciliğin farklı konuları var. Bizim için en önemli birimlerden birisi ALGEM olacak. Yine başkanımız Türkiye’de örneğine az rastlanan bir kurum olarak ALGEM’i kurdu. ALGEM kanalımızla öksüz, yetim, kimsesiz kimse Allah’ın izniyle bırakmayacağız. Ne kadar öksüz, yetim varsa hapsine sahip çıkacağız. Kimsesizlerin kimsesi olacağız. Buradaki muhtarlarımızın bir kısmıyla daha önce görüşmemiz oldu. Muhtarlarımız kanalıyla, Ak Partili mahalle temsilcileri kanalıyla, yönetim kurulu kanalıyla ve halkımız kanalıyla öncelikle ilçemizde öksüz, yetim ne kadar çocuk varsa hepsine tek tek ulaşmamız lazım, hepsiyle tek tek ilgilenmemiz lazım. Daha sonra imkanı olmayan garip guraba vatandaşımız varsa, hepsine de bir şekilde el uzatmamız lazım. Kışa giriyoruz zaten bu konuda bir çalışma arkadaşlarımız yaptı. Ben muhtarlarımızdan bu konuda ihtiyacı olanlar varsa bunları bize ulaştırmalarını talep ediyorum. Orada bizim bir değerlendirme komisyonumuz var. Eğer gerçekten ihtiyaç sahibi olduğuna inandığımız, komisyon tarafından değerlendirilmediğine inandığımız birileri varsa bana direkt ulaşmanızı talep ediyorum. Hz. Ömer Efendimiz buyuruyor ki; ‘Dicle’nin kenarında bir koyunu kurt kapsa hesabını Ömer’den sorarlar’ diyor. Biz aynı duygularla gerçekten ihtiyaç sahibi birisi gece aç yatıyorsa biz bunun manevi mesuliyetinin altından kalkamayız. Bizim için en önemli etken budur” diye konuştu.

ALTIEYLÜL İLE GURUR DUYUYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise konuşmasında Altıeylül Belediyesi’nde büyük işler başardıklarını belirtti. Kafaoğlu Ak Parti’deki değişimden de bahsederek Büyükşehir Belediyesi’nde de önemli işlere imza atacaklarını kaydetti. Kafaoğlu şunları söyledi:

“Altıeylül ile gurur duyuyoruz. Altıeylül’de kurduğumuz yapının ilerleyerek devam etmesini mutluluğunu yaşıyorum. Büyükşehir’e geçtikten sonra Altıeylül’den ne kadar güzel kurumsal yapı kurduğumuzu, işlerin biz olmasak da arkadan gelenlerin tıkır tıkır nasıl devam ettirebildiğini görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Demek ki temeller güzel atılırsa, yapı güzel inşa edilirse ve oraya bir kurumsal kimlik katarsanız, o kurumsal kimliğe artık herkes sahip çıkıyor. İşte siz muhtarlarımızın da sahip çıktığı gibi. Bugün sizlerin hepinizi bir arada görmek beni son derece mutlu etti. Gözüm arkada değil. Hasan Kardeşim bizim iklimimizden geliyor, bizim kültürümüzden, bizim anlayışımızdan geliyor. Mutlaka buradan alacak bayrağı daha yukarılara taşıyacak. Buranın altına düşürmesine asla müsaade edemeyiz. Her alan bayrağı biraz daha yukarıya dikmesi lazım ki ilerleyelim. Boynuzun kulağı geçmesi lazım. Geçmezse bu iş ilerlemez. Hep siyaset yaparken güçlü isimlerle çalıştım. Güçlü isimler liderine daima güç katar. Akıllı insanlarla çalışmak lazım. Onlar başarıyı getirir. Ama bazı siyasetçiler de hep zayıf isimlerle çalışmak ister. Asla bunlardan olmadık.

MUHTARLAR UÇ KALE KOMUTANIMIZ

Şimdi artık teşkilatlarla belediyeler de el ele, gönül gönüle hizmetlere devam ediyoruz, insanların gönlünü kazanmaya çalışıyoruz. Kırılan kalpleri tamir etmeye çalışıyoruz. Teşkilatlara motivasyon vermeye çalışıyoruz. İl başkanımızla beraber 12 ilçeyi dolaştık. Teşkilatlarımızla kucaklaşırken muhtarlarımızı asla ayırt etmedik. Dedik ki muhtarları da toplayın, muhtarlar da bizim teşkilatımız. Onlar da bizim en uç birimde kale komutanlarımız. Sorunlarla ve vatandaşlarla bire bir onlar karşılaşıyorlar. Onlar vitamin hapı gibidir dedik. Onlar da bulunsun dedik. Gittiğimiz yerlerde hep onlarla da toplantı yapıyoruz.

 

GÜZEL İŞLERE İMZA ATTIK

Ama şunu net söylüyorum; Altıeylül’de birlikte çok güzel işlere imza attık. Şimdi gittiğim her yerde herkes Altıeylül’ün kırsal mahallelerinde yapılan hizmetleri benden istiyor. Altıeylül Belediyesi olarak kendi bütçesinden 1 milyon 200 bin metrekare kilit parke taşı döşenmiş. Kırsal mahallelerin yüzde 75-80’i halloldu. İnanın diğer ilçelerde bunun onda birini göremiyorsunuz. Hep büyükşehirden beklemişler. Büyükşehir de ancak 658 bin metrekare kilit parke taşı döşeyebilmiş. Bu da Altıeylül Belediyesi’nin yarısı. Şimdi son olarak 1 milyon 150 bin metrekare ihaleye çıkmış, o da henüz döşenmedi, planlama aşamasında. Müteahhit firma belli oldu, ama döşeme işlemlerine başlamadı. İnşallah onu da adil bir şekilde ilçelere dağıtacağız. Bu asli iş aslında ilçe belediyelerinin görevidir. Tabi büyükşehir de ilçe belediyelerinin, büyükşehirin görevleri tam tarif edilmediği için çok ilçeler büyükşehirden beklemiş, büyükşehirin imkanlarıyla işler yapma gayreti içerisinde olmuş. Ama Altıeylül kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi işini kendi yapabilen, kendi göbeğini kesebilen çok güçlü bir kurum oluşmuş. Bununla da iftihar edin. Hakikatten bütün kırsal mahalleler Altıeylül’ün gibi olmak istiyor. İnşallah bunu da mutlaka başaracağız.

TÜM MUHTARLARI ARKAMDA GÖRMEK İSTİYORUM

Cumhurbaşkanımız Balıkesir’den çok mutlu ve memnun ayrıldı. Bizlere güvendiğini ifade etti. Balıkesir’i sevdiğini, Balıkesirlileri sevdiğini net bir şekilde ifade etti. Onun maddi ve manevi desteği hep arkamızda. Tabi sizlerin de desteği lazım. Yeni bir döneme geldik. Sorumluluğumuz kat kat arttı, omuzlarımızdaki yük oldukça fazla, yolumuz çetin, işimiz ağır. Onun için bu süreçte Altıeylül muhtarlarının tamamını arkamda görmek istiyorum. Onların maddi manevi dualarını talep ediyorum. Bu konuda bize güç ve motivasyon vereceğinize yürekten inanıyorum.

15 YILDIR İKTİDARIZ

Yaşanan süreci biliyorsunuz; 15 yıldır Ak Parti tek başına iktidar. Başka yapabilecek kimse de yok. Hiçbir parti kendini yenilemiyor. İşte Ak Parti kendini yenileyerek geliyor. Ak Parti 15 yıldan beri Türkiye’yi 3-4 kat büyüttü. İnsanları zenginleştirdi. Milli Gelir kişi başına 2 bin 500 dolarlardan 11 bin dolarlara çıktı. Diğer değişim ve dönüşümü de gerçekleştiriyor. İşte değişim ve dönüşümün eseri olan bizler buradayız. Toplumdan gelen talepleri doğru değerlendiriyoruz. Bu memleketin kurtuluşu ve gelişmesi bizlerin başarısına bağlı o noktada sizlere güveniyoruz. Cumhurbaşkanımıza karşı mahçup olmak istemiyoruz. Ona sözümüz var Balıkesir’in tamamına talibiz diye. Sizlere güvenerek verdik bu sözü tabi ki eksiğimiz olacak. Kimsenin elinde sihirli değnek yok."