Akın’ın seçim çalışmasının detayları şu şekilde;

Akın, Dünya Çevre Günü dolayısıyla Ayvalık Çevre Gönüllüleri ile birlikte Ayvalık BASKİ önünde basın açıklaması yaptı. Ayvalık’ın daha çok altyapı hizmetine ihtiyacını olduğunu söyleyerek, BASKİ’yi Ayvalık’a hizmet getirmeye çağırdılar. Akın ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim beyannamesinde yer alan çevre ile olan vaatleri hakkında bilgi verdi. Akın, “Cumhuriyet Halk Partisi insanın doğa ile olan ilişkisini doğa hakları kavramı çerçevesinde ele almaktadır. Doğa tüm formları ile var olma ve kendini yenileme haklarına sahiptir. İnsanın yaşama ve daha kaliteli bir hayat sürme haklarının temeli bu haklara dayanmaktadır. CHP bu anlayış çerçevesinde, doğayı insanın mülkü olarak gören, doğal kaynakları sınırsızca ve sorumsuzca tüketen politikaları reddetmektedir. Doğanın korunmasını ve çevre sorunları ile mücadeleyi tüm insanların görevi olarak kabul etmektedir. Bu görev yaşam hakkının yanı sıra sosyal adalet ilkemizin de bir gereğidir. Daha adil ve eşit bir toplum inşa etmenin ön koşullarından biri doğayı korumak, yeşil adaleti sağlamaktır. Çocuklarımıza daha güzel yarınlar bırakmak için doğamızı koruyalım! Beton grisine de, dolar yeşiline de, doğamızı rantiyeye peşkeş çekenlere de TAMAM!” dedi.

Akın daha sonra Ayvalık Şefkat Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ve Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Ayvalık Temsilciliği’ni ziyaret etti. Akın, CHP iktidarında terörle mücadelede yaralanan tüm TSK mensuplarına gazi statüsü verileceğini söyledi ve şehit ve gazilerle ilgili seçim beyannamesinde yer alan diğer vaatleri de paylaştı. Akın, “Şehit yakınlarının, gazilerin ve gazi yakınlarının sorunlarının çözümünde koordinasyon görevi yapacak, sorunları ile ilgilenecek “Şehit Yakınları ve Gaziler Yüksek Kurulu”nu kuracağız. Şehitlerimizin eşlerinin, eşleri yoksa anne ve babalarının ve gazilerimizin net aylık gelirinin alt sınırını en düşük net memur maaşına eşitleyeceğiz. Tüm şehit ailelerine ve gazilere yeşil pasaport vereceğiz.  Şehitlerin 18 yaşından büyük olan ve öğrenci olmayan çocuklarının kişi sınırlaması olmaksızın, kamu kurumlarında istihdam edilebilmesini sağlayacağız.  Gazi ve şehit çocuklarının eğitim hayatlarını burslu olarak sürdürebilmeleri için gerekli desteği sağlayacağız.  Tüm gazilerin sağlık güvencelerini, milletvekilleriyle eşit seviyeye getireceğiz.  Gazilere ikinci iş hakkı ve 3000 günde emeklilik hakkı vereceğiz. “ dedi.

Akın daha sonra Ayvalık Sarımsaklı Mahalle Temsilciliği’ni ziyaret etti. Sonrasında Sarımsaklı hemşerileri ile buluşarak, esnafa hayırlı işler diledi. Sonrasında Ayvalık Sarımsaklı halk pazarında pazarcı esnafımızı ve pazar yapan hemşerilerini ziyaret etti. Çalışmalarına devam eden Akın, Ayvalık Sarımsaklı Küçükköy mahallesi kapalı pazar yeri esnafını ziyaret etti. Milletvekili Akın, Ayvalık Sarımsaklı Küçükköy mahallesi kapalı pazar yeri esnaf ziyaretlerine öğleden sonra da devam etti. Hemşeriyle ile birlikte seçim bildirgesini konuştu.

Ayvalık Altınova denizi açıklarında maden aramasına karşı Ayvalık Çevre Gönüllüleri’nin düzenlediği eyleme katıldı. Milletvekili, “Cennet doğamızı, denizlerimizi rant için talan etmenize izin vermeyeceğiz” dedi. Sonrasında Altınova esnafını ziyaret ederek hayırlı işler diledi. Ayvalık ilçesinde denizde kaybolan gençlerin anısına denize karanfil bıraktı.

Ayvalık Altınova Merkez ve Selimiye Mahallesi çarşı esnaflarını ziyaret ederek, hayırlı işler diledi. Akın, “Esnafımız, vergi ve kredi borçlarını ödeyemiyor. Sattığı malın yerine yenisini koyamıyor. 16 Çiftçilerimiz, yüksek girdi maliyetlerini karşılayamıyor. İthalat nedeniyle eziliyor. Düşük ürün fiyatları yüzünden tarlasını terk ediyor. Orman köylülerimiz, sosyal güvenliğe ve emeklilik haklarına sahip olmaksızın çalışıyor. Emeklilerimiz, emekli maaşıyla geçinemiyor. Her geçen gün yoksullaşıyor.  Esnaflarımız siftah yapmadan dükkân kapatıyor. 25 Haziran sabahı hepimiz için mutlu bir geleceğin başlangıcı olacak.” dedi.

Milletvekili Akın, Ayvalık Çakmak Mahallemizde Ayvalık Belediye’mizin düzenlediği iftar etkinliğinde hemşerileriyle ile buluştu. “Ayvalık sokaklarını dolaşıyoruz. Halkımızın ilgisi inanılmaz. Bu iş TAMAM.” dedi. Akın sonrasında Cunda sokaklarında vatandaşlarla buluştu.

Ayvalık Yenimahalle’de hemşerileriyle sohbet etti. Akın, “On altı yıldır tek başına iktidardasın. Hiç bir konuda on altı yıldır tutan yok, eliniz armut da toplamıyor. Ağzından çıkan her söz, hele de son bir kaç yıldır “yasa hükmünde”, elinde OHAL bahanesiyle kullandığın KHK çıkarma yetkisi de var. Yine de yapacağız, edeceğiz. Bu sözlerin, vaatlerin hiçbir ciddiye alınacak tarafı yoktur. Mevcut iktidar ne ekonomi ne de sosyal politika geliştirememektedir. Sorunların nedeni olan AKP iktidarı,  Türkiye’ye, ekonomimize çare olamaz. Geleneğin ve geleceğin partisi olarak; geleceğimizi, huzurumuzu, birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşama arzumuzu geri alacağız. Şüphesiz bu vahim koşullar altında bile Aziz Milletimiz, kaderini tek bir kişiye, tek bir aileye, tek bir zümreye, tek bir parti devletine teslim etmeyecek kadar, basiret, cesaret ve adalet duygusuna sahiptir. 24 Haziran’da milletimiz iradesini ortaya koyacaktır. Halkımız artık TAMAM diyor.” dedi.