Ak Parti Karesi İlçe Başkanlığı’nın 2’nci Olağan Kongresi önceki gün gerçekleştirildi. İki adayla birlikte başlayan kongrede Ak Parti Genel Merkezi’nin gösterdiği aday Mesut Baytekin tek liste ile seçime giderek önümüzdeki dönemde Karesi İlçe Başkanı olarak seçildi.

Adaylık konusunda tartışmaların yaşandığı Karesi İlçe Kongresi’nde Ak parti Genel Merkezi tarafından aday gösterilen Mesut Baytekin’in karşısına eski Demokrat Partili Akın Emiroğlu liste çıkarmak istedi. Emiroğlu adaylık için listesini Divan Kurulu’na verdikten sonra listesindeki isimler teker teker adaylıktan istifa etti. Listesine koyacak delege bulamayan Akın Emiroğlu böylece mecburen adaylıktan çekilmek zorunda kaldı.

Karesi AVM’deki kongreye Ak parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, İl Başkanı Hasan Demiraslan, Balıkesir Milletvekilleri Sema Kırcı ve Kasım Bostan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, önceki dönem milletvekilleri İsmail Özgün ve Cemal Öztaylan ile birlikte delegeler v e partililer katıldı.

Balıkesir Koordinatör Milletvekili Muhammet Balta kongrede liste tartışmaları yaşanırken basın mensuplarını dışarıya çıkardı. Balta, genel merkez tarafından belirlenen aday dışında kongrede başka bir adayın yer almasının uygun olmayacağını dile getirdi.

 

HEP ENGELLERLE KARŞILAŞTIK

Divan teşekkülü ile başlayan AK Parti Karesi İlçe Başkanlığı kongresinde daha sonra Saygı Duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Divan’ın kongreyi açmasının ardından Divan Başkanlığı görevini yürüten Balıkesir Koordinatör Milletvekili Muhammet Balta bir konuşuma yaptı. Balta konuşmasında şunları söyledi:

“Ak Parti’miz 14 Ağustos 2001’de kurulduğu günden itibaren Kurucu Genel Başkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Türkiye’de 80 milyon insanımıza çok güzel hizmetler yapmıştır. Sadece 80 milyon değil, bu yapılan hizmetler dünyada ezilmiş olan mağdurların, Müslümanlara da çok büyük hizmet yapılmıştır. Türkiye güçlü olduğu süre içerisinde onlar da kendilerini güçlü olarak hissettiler. Türkiye ekonomik seviyesi zenginleştikçe onlara da yardım elini bu zaman zarfında uzatmışız. Dünyanın dört bir tarafında; ecdadımızın miras bıraktığı insanlık, hizmet ve eserlerin de onarılmasıyla ilgili çok büyük çalışmalar yapıldı. İçeride ve dışarıda ama neyle ve kiminle? Bütün badireleri atlattık. Bu süre içinde darbe planları yapıldı, Ak Parti’miz kapatma süreci ve ondan sonra da bütün engellemelere rağmen en son 15 Temmuz FETO hain, alçak darbe girişimini bile bu millet el ele vererek, gönül gönüle vererek yine genel başkanının, milletin adamı, uzun adamın bir işaretiyle bile milyonlar sokaklara doldu. Ve ülkemizin itibarını, ülkemizi bölmeye çalışan insanlara karşı tankların önüne atıldı, kurşunların önüne insanlarımız kendilerini siper ettiler. Allah bu milletten razı olsun.

MİLLETİMİZ BİZİ İKTİDAR YAPTI

Her alanda birleştik. Her zaman kriz senaryoları çıkardılar. Ama bu millet davasına, bu millet uzun adamına, bu millet milletin adamına ve Ak Parti’sine her kriz dönemlerinde sahip çıktı ve dışarıdaki, içerideki düşmanlarımıza da çok güzel mesajlar verdiler. Biz bu ülkeyi böldürmeyiz dediler. Biz bu ülkede artık kardeş kavgasının son olduğunu, bu ülkenin misyonunun, görevlerinin, sorumluluklarının bize ecdattan kalan vasiyetinin ne olduğunu bu kadirşinas milletimiz çok iyi anladı. Her seçimde bize çok güzel oylar verdiler, her seçimde bizi birinci, bizi şampiyon yaptılar. Ama bunlardan en önemlisi; özellikle Ak Davaya gönül vermiş; en ücra köşesinde mahallelerde üye olan, mahalle başkanlığı yapan, sandıklara sahip çıkarak, sandıkları namus gibi görerek onlara sahip çıkıp Ak Parti’ye gönül vermiş, Ak Parti uğruna, bu dava uğruna gece gündüz demeden eşini, çocuklarını ve bütün özel hayatını feda ederek özverili bir şekilde çalışan siz dava arkadaşlarımız sayesinde her zaman başarıya ulaştık. Ama burada en önemli olan şey bizim kendi içerimizdeki birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimizdir. Diğer muhalefet partilerine baktığımız zaman onların yaptığı kongrelerde sandalyeler havada uçuşurken, bizim kongrelerimizde yenilenerek, tazelenerek, daha güçlü bir şekilde, daha safları sıklaştırarak, el ele, gönül gönüle gelecek seçimlere hazırlandık.

2019’DA GÜZEL İŞLERE İMZA ATILACAK

İşte burada, şimdi Karesi ilçemizde kongre yapıyoruz. Karesi ilçemiz daha yeni kuruldu. Özellikle 2014’ten itibaren kurulan bu Karesi ilçemizde de çok güzel hizmetler yapıldı, çok büyük başarılara imza atıldı. Sizlerin sayesinde bu imzalar atıldı, buralarda başarılı olduk. Burada yine ben inanıyorum ki bu davaya gönül vermiş olan başta delege kardeşlerimiz olmak üzere bütün kardeşlerimizin dünya bizimle uğraşırken, dünya uzun adamla uğraşırken, dünya milletin adamıyla uğraşırken, milletin adamının ve onun arkadaşlarının verdiği karar doğrultusunda milletin adamına, Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Karesi’den biriz, beraberiz, Cumhurbaşkanım merak etme 2019’da güçlü bir şekilde Karesi’den yine başarılara imza atacağız diye buradan söyleyeceksiniz. Buna gönülden inanıyorum.

YOL HARİTAMIZDA KİMSEYİ YOLDA BIRAKMAYIZ

Bizim yol haritamızda hiçbir kimseyi dışarıda bırakmak yoktur. Hiçbir kimseyi ötekileştirmek yoktur. Bir kişiyi kaybetmeye tahammülümüz yoktur. Burada bazıları dinlenirler, zaman geldiğince de onlara da görev, sorumluluk verilir. Bu anlayışla biz bu günlere geldik. Yine burada, bu güzel salonda, bu anlayışla beraber buradan çıkacağımıza gönülden inanıyorum. Sizleri seviyoruz. Sizlerin sayesinde bizler; ilçe başkanı, belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, milletvekili olduk. Biz bu sorumluluğun bilincindeyiz. Bu sorumluluğun bilincinde olarak sizlere hizmet etmenin gururunu, onurunu yaşıyoruz. Allah’a şükrediyoruz. Böyle kutsal bir çatı altında böyle büyük bir ailenin fertleri olarak bu millete hizmet etme imkanı veren Cenab-ı Allah’a şükrediyoruz. Ne kadar şükretsek azdır.”

*****

SİZLERİN SAYESİNDE BELEDİYE BAŞKANI OLDUK

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise konuşmasında Ak Parti’nin bir sevda olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

Karesi’nin İkinci Olağan Kongresinde hepimiz bir aradayız. Allah’a hamd olsun, burada Karesi Belediye Başkanı olarak konuşuyorum ve şehrime, milletime bir belediye başkanı olarak hizmet etmenin onurunu yaşıyorum. Hikayesini anlatayım; Ticaret Odası Meclis Başkanı olarak otururken, bu davayı sahiplenmiş insanlar gelip ‘Yücel bey sizi Karesi ilçe belediye başkanı olarak önermek istiyoruz’ dediler. Dedim ‘ben teşkilat bilmem, siyaset uzun süredir yapmadım, sıkıntı çekerim’ dedim. Olsun biz size sahip çıkarız dediler. Ve gerçekten adaylığımız gerçekleşti. Kemal Başkanımızla orada tanıştık. Sonra teşkilatımızın her bir üyesiyle tanıştık, mahalle başkanlarıyla tanıştık ve meclis üyelerimizin listesini yaptılar. Ben baktım listede tanıdığım hiç kimse yok. Öyle bir arkadaş olduk ki 48 gün içerisinde, bizi ortak paydada buluşturan Recep Tayyip Erdoğan ve onun davasıydı. Hepimiz farklı kültürlerden, farklı bakış açılarından, farklı gelir gruplarından, farklı mesleklerden insanlardık. Ama öyle beraber çalışıyorduk ki bu şehir için, bu ülke için, bu millet için ve dünyada olması gereken için çalışan adamın davası için çalışıyorduk, ortak ölçümüz buydu. Ve seçimlerin sonunda biz kazandık. Belediye başkanı olduk.

 

GENEL MERKEZİMİZ MESUT KARDEŞİMİZİ İŞARET ETTİ

Ben o günden bu güne; görev almış Karesi İlçe Teşkilatındaki tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bugün bir kongremiz var: bu kongreyle ilgili gerekli istişareler milletvekillerimizle, bizlerle, büyükşehir belediye başkanımızla, il başkanımızla, önceden görev almış arkadaşlarımızla yapıldı. Ben şimdiden Mesut Baytekin arkadaşımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum. Yaptığımız istişareler sonucunda Mesut kardeşimizi genel merkezimiz işaret etti. Onun kuracağı yönetime de hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

 

******

UZUN ADAMIN İZİNDEYİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da yaptığı konuşmada Ak Parti&deki birlik ve beraberliğin önemine değindi. Kafaoğlu şunları kaydetti:

“Burası Hasan Basri Çantay’ların memleketi. Kurtuluş Savaşı’nda Mehmet Akif umutsuzluğa kapılmış, Balıkesir’de 41 Bayrak Adamın bir araya gelip toplandığını, ve silahlı mücadeleye karar verdiğini duyar duymaz ‘kalkın Balıkesir’e, Anadolu’ya gidiyoruz’ diyor ve Balıkesir’e geliyor. Zağnos Paşa Camiinde 2-3 saat konuşma yapıyor: Çok sevgili dostu Hasan Basri Çantay diyor ki ona; ‘senin yaptığın konuşma Balıkesir’i tunçlaştırdı, çeliklendirdi’ diyor. Cumhurbaşkanımız Balıkesir’e geldiği zaman yaptığı konuşmayla buradaki insanların hepsini tunçlandırdı, çeliklendirdi. Allah’ın izniyle Balıkesir uzun adam ne derse onun arkasında, uzun adamı çok seviyor, ona sevdalı, o da Balıkesir’e sevdalı. Hemen Balıkesir’e geldi, çünkü Balıkesir Kuvayi Milliye şehri olduğunu, mesele vatan meselesi olduğunda her şeyi göze alabileceğini biliyordu.

2019’DA ADINDAN SÖZ ETTİREN İL OLACAĞIZ

Buradaki milli, manevi duygular gerçekten yüksektir. Birlik beraberlik olunması lazım geldiği zaman her zaman tek yumruk olmuş ve sesini Türkiye’ye duyurmuştur. Balıkesir Kurtdereli Mehmet Pehlivanların memleketidir. Bütün dünyanın sırtını yere getirmiştir. Çanakkale’nin kaderini değiştiren Seyit Onbaşıların memleketedir. Zağnos Paşaların, Hasan Babaların, Gönenli Mehmet Efendilerin memleketidir. Burada manevi iklim vardır. Burada kardeşlik vardır. Burada birbirine sevgi, saygı, muhabbet vardır. Bizi biz yapan değerler vardır. Evet, bizi biz yapan değerler sevgi, saygı, sabır, fedakarlık, sadakat Balıkesir’in ruhunda vardır. Hiç tereddüdünüz olmasın Allah’ın izniyle 30 Mart 2019’da da Balıkesir kendinden söz ettiren il olacaktır. Balıkesir daha önce bunu başardı. 2004 yılında yerel seçimlerde Türkiye ortalaması yüzde 42 iken Balıkesir yüzde 44 aldı. O zaman genel başkanımızdan ödüller almıştık. İnşallah şu salonun gözlerinin içine bakıyorum; Sayın başkan hiç merak etme 2019’da da aynı ödülleri alacağız diyarlar. Hazır mıyız? Hepinizi alınlarınızdan öpüyorum.

HEPİMİZ BİRİMİZ, BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN VAR OLACAĞIZ

Teşkilatçılık budur. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için var olacağız. Sağımıza ve solumuza bakmadan kim var dediğimizde ben varım deyip birbirimize sahip çıkacağız. Ak Partiliyim diyen herkese sahip çıkacağız, herkesi kucaklayacağız. Herkesin bu işte emeği var. Tek başına teşkilatların başarabileceği bir iş değil bu. Üyesinden sandık müşahidine kadar, mahalle başkanından kadın, gençlik kolları, ana kademeye kadar herkesin emeği, alın teri, gözyaşı, duaları var. Siz zannediyor musunuz ki sadece bizim çalışmalarımızla bu işler oluyor? Bu yerin üstündekiler kadar yerin altında ne değerli insanlar var.

ORDULAR KOMUTANLARININ ARKASINDAN GİDER

İşte biz bu ruhla siyaset yapıyoruz. Milletvekillikleri de, belediye başkanlıkları da feda olsun. Yeter ki 80 milyon Türkiye kurtulsun, 1,5 milyar İslam alemi kurtulsun, mazlum ülkeler kurtulsun. Siz hala anlamıyor musunuz arkadaşlar dünyada savaş var. 1900’lü yılları daha şiddetle yaşıyoruz. Siyasi savaş, ekonomik savaş, kültürel ve silahlı savaş var. Savaşların en şiddetlisini yaşıyoruz. İşte böyle bir zamanda bir olacağız, beraber olacağız. Sen, ben davası yapamayız. Nefislerimizi ayaklar altına alıp, Cumhurbaşkanımız bu partinin genel başkanı, bu partinin genel merkezi ne diyorsa onun arkasında yürümeye devam edeceğiz. Ordular, komutanının dediğini yapar, onun arkasından gider.

SEVGİNİN AÇAMAYACAĞI KAPI YOKTUR

Sevgi iklimini yayacağız, sevgi altın anahtardır, açamayacağı kapı yoktur. Bizim Ak Parti’nin dışındaki insanları da kucaklamamız lazım. Göğsümüzün çok geniş olması lazım. Herkesi kucaklaşabilen pozisyonda olmamız lazım. Bizi öldürmeye gelen, bizde dirilmeli. Küsmek ve darılmak için bahaneneler üretmemeliyiz. Sevmek ve sevilmek için çareler üretmeliyiz. Yunusların, Mevlanaların, Hacı Bektaşi Velilerin kültüründen geliyoruz. Allah’ın izniyle bir araya getiremeyeceğiz insan yoktur. 80 milyonu kucaklaşacağız. Balıkesir olarak da 1 milyon 200 bin insanı kucaklayarak bu kutlu yürüyüşe devam edeceğimize yürekten inanıyorum.”

****

AK PARTİ’Yİ SİZLER GÜÇLENDİRDİNİZ

Ak parti Milletvekili Kasım Bostan kongrede yaptığı konuşmada Ak Parti’nin 15 yılda çok büyük işlere imza attığını söyledi. Bostan şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 15 yıl önce Erdemler Örgütü olarak başlayan Ak Parti ve davası 15 yıldan bu yana bu millete hizmet üretmekte. Bu dava, bu Ak Parti 15 yıla çok büyük hizmetler sığdırdı. Ülkemizde yollar, hastaneler, tüp geçitler, havaalanları, üniversiteler, milletimizin ne kadar hizmete ihtiyacı varsa bunları birer birer gerçekleştirdi. Ve bunları hep sizlerin ev ev, mahalle mahalle, sokak sokak, yılmadan usanmadan çalışmalarınız sonucu bu Ak Parti’yi iktidarda tuttuğunuz için gerçekleştirdi.

EKONOMİ SİZDEN ÖNCE KÖTÜYDÜ

Balıkesir’imizde bu 15 yıllık hizmetlerden payını aldı. Yol, havaalanı, üniversite, hastane olarak aldı ve almaya da devam edecek inşallah. Aynı zamanda Ak Parti iktidara geldiği zaman Türkiye ekonomisi kötüydü. Türkiye’de tüm ekonomik değerler bu milleti açlığa, yoksulluğa mahkum ettiğini gösteriyordu. Enflasyon, faizler yüzde 70’lerdeydi. Ekonomik büyüme yüzde 2,5 seviyelerindeydi. Milli gelirimiz 2 bin 500-3 bin dolar seviyelerindeydi. Ama sizlerin gayretli çalışmaları sonucu ekonomik göstergeleri tamamen değişti. Faizler, enflasyon düştü. Rant ekonomisinden reel ekonomiye geçtik. Sanayicimiz üretim yaptı. Ürettiği tüm malları dünyanın en ücra köşesindeki ülkelere kadar ihracat etti. Dünya ekonomik pastasından Türkiye’nin payını büyüttü. Türkiye’yi hülasa zenginleştirdi, güçlendirdi.

GÜÇLENDİKÇE ÖNÜMÜZDE ENGELLER DE OLUŞTU

Türkiye güçlendikçe mazlum coğrafyadaki insanımız Türkiye’ye ümit bağlamaya başladı. Ama Türkiye güçlendikçe zalimler de Türkiye’den kopmaya başladı ve Türkiye’nin büyümemesi için, gelişmemesi için, mazlumların ümidi olmaması için birçok kumpasları baştan beri kurmaya başladılar. Hatırlayınız; Cumhurbaşkanımız ilk siyasi yolculuğuna çıktığı zaman, büyükşehir belediye başkanlığından ülke yönetimine doğru yürüyüşünü başlatacaklarını anladıklarında şer güçler Cumhurbaşkanımızın önünü kesmek için hapise koydular. Bununla kalmadılar Ak Parti kurulup ilk seçimlere girdiğinde partimizin genel başkanını, cumhurbaşkanımızı milletvekili yapmadılar. Bununla da yetinmediler. İlk fırsatta yüzde 36 oy almış, meclis çoğunluğunun yüzde 63 vekilliğine sahip olan Ak Parti’yi irticanın odağı haline geldi diye terör örgütü ilan etmeye kalktılar. Bunun üzerinden partimizi kapatmaya çalıştılar. Bu da yetmedi; e-muhtıra verdiler, 367 garabetini ortaya koyarak bu milletin iradesiyle cumhurbaşkanı seçilmesinin önüne geçmeye çalıştılar. Bu da yetmedi; gezi olaylarını başlattılar, 17-25 Aralık olaylarını çıkarmaya çalıştılar. Bu yetmedi 15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştirdiler. Bu da yetmedi, ABD’de Rıza Zarrap Davası diye bir dava açtılar ve bu dava üzerinden Türkiye’ye ekonomik ambargo uygulamak için bir kumpas kuruyorlar. Bu da yetmedi ABD çıktı Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmeye kalktılar. Bu coğrafyada çok büyük bir oyun oynanıyor. Bu coğrafyadaki tüm İslam iradesini ortadan kaldırmak istiyorlar. Bu coğrafyada İsrail iradesini hakim kılmaya çalışıyorlar. İşte bizim mücadelemiz, bu ülkenin hizmetlerini yerine getirmek kadar, bu coğrafyada İslam iradesini, Müslümanların iradesini hakim kılmaktır. Biz bu mücadeleyi Cumhurbaşkanımız önderliğinde vermekteyiz. Ve siz Ak Parti kadrolarının Cumhurbaşkanımızın iradesini dimdik ayakta tuttuğunuz sürece biz bu mücadeleyi ilelebet sürdüreceğiz inşallah.

FETÖCÜLERE TEK TİP ELBİSE KARARI ALDIK

Söylenecek çok söz var. Biz 15 yıla çok şeyler sığdırdık. Hem mücadele hem de hizmet anlamında. Ama bugün, önümüzdeki hedeflere yürüme günü. Bugün 2023’lere, 2053’lere, 2071’lere yürümenin temellerinin atıldığı gündür. İşte Ak Parti kardeşliği, Ak Parti birlikteliği, Ak Parti davası sımsıkı bir araya geldiği müddetçe biz önümüzdeki hedeflere birer birer ulaşacağız. Ama bu hedeflerden bizi alıkoymak için içimize fitne sokmak isteyenler var. Geçen hafta Salı günü Silivri’de 15 Temmuz hainlerinin yargılandığı mahkemedeydim. Orada mahkumlara baktım. Mahkumlar en pahalı elbiselerle, marka kıyafetlerle orada bir tiyatro oynuyorlar ve bunu gören bizim gazilerimizin şehitlerimizin yakınları, bu milletimiz vicdan azabı çekiyor. Diyorlar ki bize; ‘bunlar tutuklu mu? Lütfen bunların mahkum olduğunu bunlara hissettirin’ diyorlar. İşte bu şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizin taleplerini geçen haftaki KHK ile yerine getirdik. Tek tip tulum giydirme kararını aldık. Hiç kusura bakmasın bu hainler tulum giyerek hakim karşısına çıkacaklar. Bunu sağladık. Ama Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle ana ihanet partisi genel başkanı ve sözcüleri bunu savunuyor.  Kanal kanal gezerek bunun demokrasiye, insan haklarına aykırı olduğunu iddia ediyorlar. Onlar insan mı ki onların hakkını, hukukunu koruyacağız. Onlar bu milletin malını çalıp, silahlarını, uçaklarını çalıp bu milletin üstüne kurşun yağdırdılar. Bu kurşun yağdıranlara insan muamelesi yapamayız, hiç kimse kusura bakmasın. Yine bundan önceki kararnameyle biz FETO’yla mücadelemizi daha güçlü yerine getirebilmek için bu davalarda görev alan savcılarımızı, hakimlerimizi, polislerimizi güvence altına aldık. Dedik ki bu faaliyetlerinden dolayı hakimlerimizi, polislerimizi, savcılarımızı kimse bundan sonra suçlayamaz. Onlarla ilgili dava açamaz diye kararlar çıkardık. Bu kez de son kararnameyle de tankın üzerine çıkmış olan sivil vatandaşlarımızı, sivil gazilerimizi koruma altına aldık. Yine bunun üzerinden ana ihanet partisi sözcüleri iç savaş çığırtkanlığı yapmaya başladılar. Bu yalanlarını bunlar basın üzerinden, mahallelerinde teşkilatları üzerinden topluma yaymaya çalışıyorlar. Bugünden itibaren teşkilat mensuplarımızın birinci görevi bunların yalanlarını boşa çıkarmak. Doğruları birer birer milletimize anlatmaktır.

 

KONGRELERİMİZLE TAZELENİYORUZ

Bu kongrelerimizle tazeleniyoruz, güçleniyoruz ve kutlu yürüyüşümüze devam ediyoruz. Bizim teşkilatlarımız yenilenirken, bizim genel merkezimiz istişareler, temayüller yapar bir karara varır. Bu karar hem bizim genel merkezimizin kararıdır hem de Kurucu Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıdır. Biz bugün Cumhurbaşkanımızın Karesi’de önümüze koymuş olduğu iradesine sahip çıkmak için bir aradayız. Cumhurbaşkanımızın iradesi de bugün Karesi’de Mesut Kardeşimiz üzerinde tecelli etmiştir. Mesut kardeşimizi bu koltuğa oturtup 2019 seçimlerine hızla çalışacağız.”

*****

BU BİR HİZMET YARIŞI

Ak Parti Milletvekili Sema Kırcı da yaptığı konuşmada yenilenmenin önemli olduğunu söyledi. Kırcı şunları kaydetti:

“Bu bir hizmet yarışıdır. Ama düşünün bugün bizim 11 milyonun üzerinde üyemiz var ve bunların 4,5 milyonu kadın. Ve Türkiye genelinde tıkır tıkır işleyen teşkilat sistemimiz var. Ankara’dan düğmeye basıldığı zaman bu hafta şunu yapıyoruz dendiği zaman herkes hazır kıta, teşkilat disiplini içinde öngörülen, emredilen neyse onu yerine getirir. İşte hizmetler zaman zaman değişiyor. Bugün meclisteki milletvekillerimiz içinde eskiden milletvekilliği yapanlarımız var, yeni girenlerimiz var. Bakıyoruz eski milletvekillerimiz il başkanı olarak göreve devam ediyorlar. Ben kadın kollarında görev yaptım. Ama bugün hepimiz farklı görevlerdeyiz. Bu görevler verilir, gelir geçer. Bizden de geçecek emin olun. Bizler de bir gün bu bayrağa bizden daha iyi yapacak olan kardeşlerimize gönül rahatlığıyla vereceğiz. Diyeceğiz ki rabbim yaptıklarımızı memleket için yaptık, tamamlayamadıklarımızı sen tamamla. Bu işler böyle arkadaşlar hiçbir koltuk hiç kimseye baki kalmıyor. O yüzden bugüne kadar emek vermiş kim varsa teşekkür ediyorum.

KAN DEĞİŞİMİ ŞART

Şimdi de bir bayrak yarışı yapılıyor. İlçe kongrelerimizi teker teker tamamladık. Birçok ilçemizde bu bayrak değişimlerini yaşadık. Bu bir tazelenme, kan değişimi. Biz bunları daha da güçlenmek için yapıyoruz, daha da bölünmek için değil. Bugün Karesi’de de ben inanıyorum ki kongremiz bu heyecanla tamamlanacak. Bizim partimiz teşkilatçı bir partidir. Öyle muhalefet partilerinin kongreleri gibi sandalyelerin havalarda uçuştuğu, birbirlerine pis lafların söylendiği, edepsizce tartışmaların yaşandığı parti değil. Görüyorsunuz ana muhalefet partisi İstanbul kongrelerini yapamıyorlar. Çünkü bir dava uğrunda birleşemeyen insanların, bir menfaat uğruna birleşen insanların dostlukları hiçbir zaman daim olmaz. Ama görüyorsunuz bizim eski il başkanlarımız, milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız eskimeyen sıfatlarıyla başımızda dururlar.

BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Biz yalnızca Türkiye’nin değil dünya mazlumlarının da dertlerini dert edinen bir partiyiz. Biz 2023 hedeflerini koruyarak, 2071 hedeflerini koruyarak dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına koymaya yemin etmiş, yola öyle koyulmuşuz. Avrupa’nın 7’nci büyük ekonomisiyiz diyoruz ama bu yetmez. Çin’i ve Hindistan’ı geride bırakan büyüme hızımız inşallah önümüzdeki dönemde de devam edecek. Biz buna inanıyoruz. Öncelikle milletimize güveniyoruz, milletimize inanıyoruz. Bu yolculuk devam edecek. Memleketine güvenmiş, liderine inanmış bir kadroyla devam edecek. Bugün de istişarelerimiz yapıldı, genel merkezimiz teşkilatımızla konuştu ve bir isim üstünde uzlaştı. Bizlere düşen genel merkezimizin bu kararına uymak ve Mesut kardeşimizin adaylığıyla beraber kongremizde onun başkanlığında seçilecek kadroyla da Karesi teşkilatımızla yola devam etmek.

İL KONGRESİNDEKİ DEĞİŞİMLE 2019 HEDEFLERİMİZE KOŞACAĞIZ
İnşallah önümüzdeki günlerde il teşkilatımızın kongresini yapacağız. Belediye başkanımızda bir değişim yaşandı, inşallah il başkanlığımızda da olacak yenilenmeyle beraber kongremizi yeniden yapacağız. Yeni bir kadro ve heyecanla beraber ondan sonra 2019 hedeflerimize doğru ilerleyeceğiz.”

*****

YENİ YÖNETİM

Yapılan seçimlerin ardından Mesut Baytekin başkanlığındaki yönetim şu isimlerden oluştu:

“Mesut Baytekin, Çetin Dağ, Halil İbrahim Konuk, Nedim Kayhan, Hamdi Demir, Soner Gürbüz, Emin Kaya, Nuri Yiğit Başaran, Arzu Özergen, Metin Çiftçi, Sedat Akgün, Mustafa Kurt, Mücahit İkiz, Edip Eşref Esen, Emin Demirbaş, Cemile Sarıgam, Yusuf Seçkin, Ahmet Güröz, Muhammed Sadık Ünal, Oktay Yılmaz, Mehmet Kırkağaç, Batıkan Hazar Mızrak, Hakkı Marmaralı, Nuri Aktürk, Murat Akpınar.

 

İl Kongresi Delegeleri Asil

Mesut Baytekin, Yücel Yılmaz, Hasan Demiraslan, Yusuf Hocaoğlu, Nuri Aktürk, Batıkan Hazar Mızrak, Nilgün Baysal, Hakkı Marmaralı, Adil Çelik, Mesut Akbıyık, Hülya Kamçı, Sibel Başoğlu, Tülay Babuşçu, Ayşe Akbaş, İsmail Afacan, Mehmet Kızıl, Baki Yarımdağ, Metin Demirbaş, Ahmet Sevinç, Mesut Tekin, Sami Cansever, Türkan Buğra, Musa Yılmaz, Yusuf Ziya Kısaer, Şani Erdal, Dinçer Orkan, Okan Telaşeli, Sümeyra Duman, Cihan Güreşçioğlu, Mücahit İkiz, Kadir Dağlı, Kıymet Eryılmaz, Halil İbrahim Konuk, Bekir Bayyiğit, Naim Bostan, Soner Gürbüz, Besim Oruç, Ramazan Yavaş, Ali Osman Eser, Oktay Yılmaz, Muhammed Sadık Ünal, Selami Demir, Hasan Avcı, Sedat Ağan, İbrahim Özışık, Talat Akgül, Sait Şengül, İsmail Meriç, Fatma Erişen, Mustafa Eyigül, Bekir Yurttekin, Ragıp Başlı, Kadir Palaz, Yusuf Şenal, Türkan Özcan, Fuat Üstün, Ahmet Uslu, Ahmet Rusuhi Kasapöz, Adem Pak, Burak Doğan, Alaittin Aydın, Ceyda Çıkrıkçı, Güldemir Ocaktan, Metin Çiftçi, Nuran Öztürk, Recep Mandacı, İdris Altıntaş, Muhittin Diker, Murat Akpınar, Bahattin Aydoğan, Mustafa Çanakçı, Sabri Yeşilova, Süleyman Akar, Turgay Kapan, Murat Sağbilge, Uğur Demiraslan, İbrahim Peker, Hüseyin Memiş, Berkay Kelemençe, Tamer Sarp, Ömer İğdeci, Cihat Şimşek, Ramazan Çekiç, Aziz Dereli, Şaban Çekim, Tarık Çetin.”