Son günlerde Ulusal basında ve Balıkesir gündeminde yer bulan Sındırgı’daki Atatürk Heykeli dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de gündeme geldi. CHP Grup Başkanı Serkan Sarı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündem dışı söz alarak Sındırgı Meydanı’nda bulunan Atatürk Heykeli’nin saklama koşulları ve yerine konmamasını eleştirdi.

CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serkan Sarı Sındırgı’da meydan düzenlemesi sonrasında yerine konmayan Atatürk Heykeli ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nde açıklamalarda bulundu. Serkan Sarı heykelin yerine konmamasını ve saklanma koşullarının Atatürk’e saygısızlık olduğunu belirtti.

Serkan Sarı’nın gündeme getirdiği konu sonrasında söz alan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ise konunun siyasi malzeme edilmesini kınadığını söyledi. Başkan Yavaş, Atatürk Heykeli’nin uygun bir şekilde saklandığını savunurken, heykelin ilçenin başka bir yerine de konulabileceğini ifade etti.

ANITIN BU ŞEKİLDE SAKLANMASI BİZİ ÜZDÜ VE KIRDI

CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanı Serkan Sarı Sındırgı’daki Atatürk Anıtı ile ilgili şunları söyledi:

“Bugün geçtiğimiz günlerde yaşamış olduğumuz bir rahatsızlığı gündeme getirmek istedim. Geçtiğimiz günlerde Sındırgı ilçemizde kamuoyuna yansıyan ve bizleri çok rahatsız eden bir olaya hepimiz şahit olduk. Kuvayi Milliye şehri Balıkesir’in biz değerli temsilcileri, belediye başkanları, meclis üyeleri bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor. Geçtiğimiz üç yıl öncesinde Sındırgı Meydanında tadilat sebebiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; Cumhuriyeti kuran önderimizin heykeli buradan kaldırıldı. Tabi doğaldır, normal. Tabi bittiğinde de meydana yerleştirileceği beyan edilmişti. Bu konuyu yakından takip eden Sındırgı Belediye Meclisi’ndeki meclis üyelerimiz soru önergesiyle de bunu gündeme taşıdıklarında; ‘koruma altında alındı ve meydan çalışması bittiğinde de meydana yerleştirilecek’ bilgisi verilmişti. Fakat geçtiğimiz günlerde –ki farklı beyan ediliyor- 15 gün öncesine ait çekilmiş bir fotoğraf var. Sındırgı’nın girişindeki belediye deposunda molozların arasında terk edilmiş halde bırakılmış bir Atatürk Heykeli görmüş olmak Kuvayi Milliye şehrinde yaşayan bizleri üzmüş ve kırmıştır. Bu anlamda bir daha hızlı bir şekilde boşaltılmış yere Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin yerleştirilmesi ve her zaman saygıyla önünde eğildiğimiz heykelin Sındırgı’ya yeniden kazandırılmasını talep ediyoruz. Meclis üyelerimizden de bu konuda destek istiyorum.”

***

ANIT YERİNE BAŞKASI YAPILDI

Serkan Sarı’nın Atatürk Heykeli ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından söz alan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş heykelin iyi bir şekilde saklanıldığını ve ilçenin başka bir yerinde değerlendirilebileceği bilgisini verdi. Yavaş şunları kaydetti:

“Ulusal basına da çıkan, ilçemizin adını farklı yöne çekilmesine sebep olan konuyu vahim bir hadise olarak görüyorum. Tabi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu memleketin bir değer, sadece şu partinin veya bu partinin değil. Bizler de Sındırgı’da 2015’de Büyükşehir Belediyesiyle yapılan meydan yapımında; hem otopark hem de Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi zamanında, plan, proje çerçevesinde orada yeni bir heykelin yapılmasına karar verilmiş. Orada hem Mustafa Kemal Atatürk’ün; -ki arkasındaki şiiri bizzat öğretmen olarak kendi yazdığı- hem Makbule Efe ve İbrahim Ethem Akıncı’nın bulunduğu rölyefi Prof. Dr. Ferit Özşen’e yaptırılmış ve meydana konulmuştur. Ayrıca yeni yapılan belediye binasının önünde 3’e 5 oranında Mustafa Kemal ile alakalı bir siluet yapılmıştır.

10 METREDE BİR ANIT YAPACAK HALİMİZ YOK

2015 yılına ait, o günkü taşıma esnasında çekilmiş bir fotoğrafı sanki yeni çekilmiş gibi birileri tarafından servis edilmiş, gündem oluşturulmaya çalışılmış, Sındırgı’da duyarlı vatandaşlarımız, hepimiz için değer olan bir hadiseyi bir siyasi malzeme haline getirmek ayıptır, günahtır. Bu konuda en azından bize şu denilebilirdi; Sayın Vekilimiz Ahmet Akın da bu konuda haber yapmış; ‘başkanım konu nedir’ diye sorulsaydı biz bizatihi kendimiz cevap verirdik. CHP’li meclis üyesi Tuna Demir bize bu konuda 15 gün öncesinde yazı yazmış ve karşılığında kendisine cevap verdik. O günkü şartlarda yapılmış olan bir anıt vardı. Anıtın yerine bunlar yapılmış. Ama meydan düzenlemesi istimlaklarla beraber hala devam ediyor. Yani her 10 metrede bir anıt yapacak halimiz yok. Sonuçta bir proje var, o proje dahilinde işler yapılıyor.

ASLA SAYGISIZLIK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Bizim elimizde olan eski anıt ne olacak? Uygun olan bir yerde; kademe binası belediyemizin deposudur. Anıt uygun bir yerde ve muhafaza altında durmaktadır. Şu anda da yine o proje bittikten sonra da uygun olan bir yere o veya daha başkası ihtiyaç olduğunda değerlendirilecektir. Ama asla saygısızlık söz konusu değildir. Asla burada geçmişimizle, tarihimizle, bu millete hizmet etmiş olanlara asla böyle davranılması Sındırgı’nın, Balıkesir Kuvayi Milliye şehrinin hiçbir zaman onuruna, gururuna yakışmayacak hadisedir. Bundan dolayı Sındırgı bizimdir; o proje dahilinde en güzel şekilde değerlendirilmiştir. Eksik olanlar da vardır, tamamlanır. Ama bunu siyasi malzeme haline getirenleri kınıyorum.”