Sarı mesajında şunlara değindi:

“1 Mayıs dünyayı emeğiyle var eden işçilerin bayramıdır. Bu yıl ki 1 Mayıs İşçi Bayramı ülkemizin geleceğinin hangi mecrada akacağının belirleneceği bir seçimin hemen öncesinde gerçekleşiyor. O yüzden tarihin akışını belirleyecek olan bu süreçte işçi sınıfının durduğu yer, alacağı tavır ve vereceği mücadele her zamankinden daha önemli.

İŞÇİLERİN HAKLARINI YOK SAYAN BİR ANLAYIŞ VAR

Ülkemiz uzun süredir işçi sınıfının haklarını yok sayan, örgütlenme imkânını neredeyse tamamen ortadan kaldıran bir anlayış tarafından yönetiliyor. Taşeron denen garabet sistemle işçileri bir sınıf olarak kabul etmeyen, onları köleliğe hapseden bu anlayış yıllardır emek düşmanı politikalarla işçilerimizi açlığa, yoksulluğa ve adaletsizliğe mahkûm etti. Hafızamızı biraz yokladığımızda yakın geçmişte yaşanan işçi kıyımlarının ve ölümlerinin tamamında bugünkü iktidarın doğrudan sorumluluğu vardır.

OHAL İLE İŞÇİLERİN GREV YAPMASI YASAKLANDI

Soma’ da, Ermenek’ te gerçekleşen maden kazalarının faciaya dönüşmesi de, Tekel işçilerinin aç, işsiz bırakılması da, Mecidiyeköy’ de bir rezidans inşaatında asansörün düşmesiyle ölen işçiler de, bu iktidarın emek düşmanı politikaları sonucu gerçekleşmiştir. Bildiğiniz gibi en son OHAL öne sürülerek işçilerin grev yapmaları da yasaklandı.

YARIN BİZİM OLACAK

Yarın Türkiye otoriter bir baskı rejimini elinin tersiyle iterek, demokrasisini geliştirebileceği gelir adaletsizliğini ortadan kaldıracak yeni bir sistemi kurabileceği, daha eşit ve özgür bir geleceği halkla birlikte inşa edebileceği aydınlık günlere kavuşacak. Bu günlere gelirken verilen mücadelenin en büyük paydaşı işçilerimiz, emekçilerimiz olacak.

1 MAYIS HEPİMİZİN BAYRAMI

Son yıllarda AKP baskısının sonucu ortaya çıkan ve sarı sendikacılık dahi diyemeyeceğimiz kadar iktidar politikalarına yamanmış bir sendika anlayışı içinde örgütlendiğini düşünen ama örgütlenemeyen işçi kardeşlerimize, hiçbir sosyal güvencesi olmayan tarım işçisi kardeşlerimize, büyük kentlerin varoşlarında merdiven altı atölyelerde emeği sömürülen işçi kardeşlerimize sesleniyoruz. Çocuk yaşta okulundan kopmak zorunda kalan çocuk işçilerimize, doktorlarımıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, kara topraktan insanlığa hayat sunan çiftçilerimize, emeğiyle yaşamda var olan ve emeklerinin karşılığı olan hakları hep gasp edilen herkese sesleniyoruz.1 Mayıs sizin, bizim hepimizin bayramı.  Türkiye’ nin bu tarihi dönemecinde kendi geleceğiniz için,  AKP iktidarına ve Saray Saltanatına karşı mücadelenin bayrağı siz olacaksınız. AKP’ nin topluma dayattığı bu zorba düzeni sizlerin emeğiyle yıkacağız. Gelecek aydınlık güzel günler en çok da sizin eseriniz olacak. Demokrasinin, barışın, özgürlüğün egemen olduğu ve güzelliklerin insan için paylaşıldığı bir Türkiye’ de yaşamaya olan inancımızla, umudumuzla 1 Mayıs İşçi Bayramı’ nı kutluyoruz.”